MG 2018 Gettysburg Car Show Winners

MG 2018

MG 2018 Gettysburg Car Show Winners

Class 01 – MGB Mk I 1962 to 1965 (Pull Handle)
1st – Tom Cole – Car 46
2nd – Rob Stutzman – Car 260
3rd – Rich Moure – Car 254

Class 02 – MGB Mk I 1965 to 1967
1st – Maya Shoviak – Car 88
2nd – Clifford Schuenaman – Car 222
3rd – Lee Miller – Car 233

Class 03 – MGB Mk II 1968 to 1969 (Chrome Grille)
1st – Ed Katz – Car 325
2nd –Ned Shields – Car 21
3rd – Dwight Anderson – Car 33

Class 04 – MGB Mk II 1970 to 1972 (Recessed Grille)
1st – Gloria Ciarrocca – Car 160
2nd – John Moore – Car 204
3rd – Richard Gross – Car 23

Classs 05 – MGB Mk II 1973 to 1974 (Honeycomb Grille)
1st – Laura Magnuson – Car 84
2nd – Ron Parks – Car 157
3rd – Terry Allen – Car 148

Class 06 – MGB Mk III 1974-1/2 to 1976
1st – Ed Polonus – Car 303
2nd – Alex Ollerman – Car 126
3rd – Rick Orto – Car 39

Class 07 – MGB Mk IV 1977 to 1978 (Early)
1st – Simon Dix – Car 6
2nd – Mike Kugler – Car 231
3rd – Rick Smith – Car 245

Class 08 – MGB Mk IV 1979 to 1980 (Late)
1st – Steve Ratcliffe – Car 89
2nd – Barry Humphrey – Car 16
3rd – Elvin Davis – Car 159

Class 09 – MGB – LE 1979 to 1980
1st – Dave Handley – Car 115
2nd – Diana Gonzales – Car 122
3rd – John Oldroyd – Car 210

Class 10 – MGB-GT – 1965 to 1971 Chrome Bumper – Non-Vented Dash
1st – Kent McNeil – Car 42
2nd – Rob & Diane Stutzman – Car 397
3rd – Gary Brown – Car 180

Class 11 – MGB-GT – 1972 to 1974 Chrome Bumper – Vented Dash
1st – Larry Norton – Car 18
2nd – Karen Gerth – Car 164
3rd – Susan Bond – Car 177

Class 12 – MGB-GT – 1974-1/2 – Rubber Bumper
1st – Tim Gaffney – Car 285
2nd – Jim Schulte – Car 75
3rd – Gil Dupre – Car 214

Class 13 – MGB Factory V-8 All Years
1st – Peter Cosmides– Car 102
2nd – Terry Looft – Car 24
3rd – Jeff Rose – Car 276

Class 14 – MGB Modified V-8/V-6
1st – Ralph Ratta – Car 90
2nd – Ryan Looft – Car 25
3rd – Mike Cook – Car 50

Class 15 – Midget/Sprite – 1961 to 1974 – Chrome Bumper
1st – Dennis Cestra – Car 221
2nd –George Chase – Car 174
3rd – Ralph Brown – Car 258

Class 16 – Midget – 1974 to 1979 – Rubber Bumper
1st – Henry Lieble – Car 31
2nd – Jeff Sigrist – Car 112
3rd – Steve Olson – Car 118

Class 17 – MG 1100/1300 – All Years
1st – Terry Looft – 387

Class 18 – MGC – All Years
1st – Scott Williams – Car 176
2nd – Jim Danielson – Car 72
3rd – Mary Goodman – Car 257

Class 19 – MGC-GT – All Years
1st – Lian Shoviak – Car 393
2nd – Alan Vinegar – Car 172
3rd – Bruce Fehlman – Car 308

Class 20 – Post Abingdon – All Years
1st – Terry McClain – Car 140
2nd – Keith Holdsworth – Car 59
3rd – Ken DeLeeuw – Car 52

Class 22 – MGT & Prewar – All Years
1st – Jack Long – Car 385
2nd – Joe Gunderson – Car 117
3rd – Hank Rippert – Car 246

Class 23 – MGA – All Years
1st – Carol Looft – Car 388
2nd – Frazer Rice – Car 166
3rd – Tim & Theresa Gaffney – Car 398

Class 24 – Other MG – All Years
1st – Ryan Looft – Car 389
2nd – Mike Lutz – Car 104
3rd – Randy Kegg – Car 2

Class 25 – Other British – All Years
1st – Peter Charles – Car 310
2nd – Dick & Carol Brown – Car 396
3rd – Linda Norman – Car 381

Class 26- Photography
1st – Gloria Ciarrocca – Car 160 (The Journey)
2nd – John Fraioli – Car 270 (BGT Sunset)
3rd – Dick Brown – Car 235 (Midwest Autumn)

Class 27 – Model
1st – Stephen McDowell – Car 226 (Valve Cover)
2nd – Chip Norman – Car 290 (British Car Day)
3rd – Jon Rosenthall – Car 28

Class 28 – Craft
1st – Myron Sielski– Car 105 (Gettysburg Wood Art)
2nd – Laura Magnuson – Car 84 (Black Tulip MG Slippers)
3rd – Peter Mitler – Car 190 (2 MG Paintings)

Funkahana – Listed as Driver and Navigator
1st Place – Dennis Taylor & Pat Taylor – Time 316.25 – Car # 162
2nd Place – Michael Galvin & Carolyn Galvin – Time 319.85 – Car # 215
3rd Place – Richard Jefferson & Carol Jefferson – Time 321.78 – Car # 91

Rocker Cover Races
1st Place – Dave Handley
2nd Place – Lian Shoviak
3rd Place – Joe Gunderson

TSD Rallye School – Listed as Driver and Navigator
1st Place – Louise Beck & Andrew Ganem – 59 Points
2nd Place – Ed Sass – 86 points
3rd Place – Moose Stoval & Elke Ender – 135 Points

TSD Rallye – Listed as Driver & Navigator
1st Place – Louise Beck & Andrew Ganem – 225 Points
2nd Place – Joe McInnes & Kathy McInnes – 289 Points
3rd Place – Todd Steeves & Jen Steeves – 305 Points

Diamond in the Rough – Certificate
Louise Beck – 1977 MGB

Longest Distance
Jennifer Orum – 1970 MGB drove over 3,700 miles

Chairman’s Choice
Paul Hanley – 1964 MGB

Post a comment

X